Δράση “Τσάντα στο σχολείο ” 2019-2020

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες των μαθητών/τριών του σχολείου μας,

Η δράση «Τσάντα στο σχολείο» είναι μια καινοτομία που έχει καθιερώσει το Υπουργείο Παιδείας, σύμφωνα με την οποία ένα ή δύο Σαββατοκύριακα τον μήνα, για όλους τους μήνες του διδακτικού έτους, οι μαθητές Δημοτικού θα «αφήνουν» τη τσάντα και τα βιβλία τους στο σχολείο.

Η καθιέρωση της παραμονής των διδακτικών βιβλίων στο σχολείο, δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτών των Σαββατοκύριακων. Ως εκ τούτου σε καμία περίπτωση δεν ανατίθενται εργασίες και δεν προγραμματίζονται επαναληπτικές εμπεδωτικές δοκιμασίες για τη Δευτέρα μετά το Σαββατοκύριακο υλοποίησης της δράσης.

Ωστόσο, όποιοι μαθητές επιθυμούν μπορούν να παίρνουν την τσάντα στο σπίτι τους. Το πρόγραμμα θα συνεχιστεί και τη νέα σχολική χρονιά, 2019-2020.

Για τον καλύτερο οικογενειακό προγραμματισμό σας επισυνάπτεται το ημερολόγιο με τα συγκεκριμένα Σαββατοκύριακα όπου οι μαθητές δεν θα έχουν διάβασμα.

Κωνσταντίνος Καβρουματζής

2019-2020_Η τσάντα στο σχολείο