Αγαπητοί γονείς των μαθητών-τριών της Α΄ τάξης,

Σας ενημερώνουμε ότι θα λειτουργήσουν στο σχολείο τρία τμήματα Πρώτης τάξης.

Ο αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στις 11 Σεπτεμβρίου στον προαύλιο χώρο του σχολείου στις 9.30 το πρωί.

Κωνσταντίνος Β. Καβρουματζής

Πρόσκληση

Η Στ΄ τάξη του 2ου Δ.Σ Πεύκης, με υπεύθυνες εκπαιδευτικούς κ. Χριστοπούλου ΚέΛλυ και κ. Καγιά Μπέτυ, θα παρουσιάσει τη θεατρική παράσταση «Τομ Σόγερ» στο Δημοτικό Θέατρο Πεύκης την Τρίτη 6 Ιουνίου και ώρα 7.30 μμ για την αποφοίτησή τους από το  σχολείο.

Πρόσκληση

Οι μαθητές του Γ1 τμήματος του σχολείου μας και ο υπεύθυνος εκπαιδευτικός κ. Καβρουματζής Κων/νος σας προσκαλούν την Παρασκευή 2 Ιουνίου 2017 στις 7.30 μμ στο χώρο του Γυμναστηρίου να αποχαιρετήσουμε τη σχολική χρονιά παρακολουθώντας τη θεατρική παράσταση «Μόνο αν το πιστέψεις».

Ανακοίνωση

Την Τετάρτη 31 Μαϊου 2017 το σχολείο δεν θα λειτουργήσει δυνάμει της υπ΄ αριθμόν Φ12.1/2922/7-4-2017 απόφασης του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄ Αθήνας.

11ος Διαγωνισμός Μαθηματικής Εταιρείας

Στον 11ο  μαθητικό διαγωνισμό ¨Παιχνίδι και Μαθηματικά » της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας διακρίθηκαν οι παρακάτω μαθητές του σχολείου μας.

• Κότσι Διονύσης Στ΄ 1
  • Ράπανος Γιώργος Ε΄1
  • Πασχαλής Παναγιώτης Ε΄2
  • Πλατιάς Χρήστος Ε΄3
  • Σκότη Μαρία Ε΄3

Συγχαρητήρια στους διακριθέντες, αλλά και σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν σε αυτή την όμορφη προσπάθεια.

Για τη μητέρα

«Μητέρα και παιδί» Πάμπλο Πικάσο

«Το μικρό μου παιδί»

Το μικρό μου παιδί
σοβαρή αταξία έκανε πάλι.
Στο πεζούλι του σύμπαντος σκαρφάλωσε,
σκούντησε με το χέρι του
το κρεμασμένο
στον τοίχο τ’ ουρανού
κόκκινο πιάτο,
κι έχυσε όλο το φως επάνω του.

Ο Θεός απόρησε
που είδε τον ήλιο
ντυμένο ρούχα παιδικά
να κατεβαίνει τρέχοντας
της φαντασίας μου τη σκάλα
και να έρχεται σε μένα.

Κι εγώ κάθομαι τώρα
και μαλώνω αυστηρά
το μικρό μου παιδί,
ενώ κλέβω κρυφά
τον χυμένο επάνω του ήλιο.

Κική Δημουλά

Ανακοίνωση για το Ολοήμερο Πρόγραμμα 2017-2018/Αίτηση Ολοήμερου Προγράμματος

Δυνάμει του υπ΄ αριθμόν 71858/Δ1/3-5-2017 εγγράφου του ΥΠΠΕΘ, όποιοι γονείς / κηδεμόνες των μαθητών/ τριών επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά, για το σχολικό έτος 2017-18 στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, μπορούν καθημερινά  από 9.00 έως 11.30 να προσέρχονται στο γραφείο της Διεύθυνσης για να παραλάβουν την αίτηση έως και τις 12-06-2017.

Continue reading…

Εγγραφές μαθητών στην Α΄ τάξη Δημοτικού

Εγγραφές μαθητών στην Α΄ Δημοτικού για το σχολικό έτος 2017-18

Δυνάμει του Φ. 6/Φ.Μ/66938/Δ1/24-04-2017 εγγράφου του ΥΠΠΕΘ στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2011 έως και 31-12-2011.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά

• Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας ( αναζητείται αυτεπάγγελτα από τη σχολική μονάδα.)
Οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών με υπεύθυνη δήλωση δηλώνουν τα ακριβή στοιχεία: α) επώνυμο μαθητή, β) όνομα μαθητή, γ)όνομα πατέρα, δ) όνομα μητέρας, ε)ημερομηνία γέννησης.
• Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας Μαθητή στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
• Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή υπογεγραμμένο από παιδίατρο. (Το έντυπο του Α.Δ.Υ.Μ μπορεί να εκτυπωθεί από την ιστοσελίδα του σχολείου)
• Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο κατά την κρίση του Διευθυντή φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή. (Θα γίνονται δεκτά μόνο αντίγραφο συμβολαίου κατοικίας ή λογαριασμός ΕΥΔΑΠ)
• Βεβαίωση Παρακολούθησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό (διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο εγγραφής)
Οι γονείς προσκομίζουν κατά την εγγραφή «Βεβαίωση Φοίτησης» από το νηπιαγωγείο.

Η περίοδος εγγραφών είναι από 2-5-2107 έως και 19-5-2017.
Οι ενδιαφερόμενοι γονείς/κηδεμόνες μπορούν να προσέρχονται αυτοπροσώπως στη σχολική μονάδα με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά καθημερινά και από τις 9.00 έως και τις 11.30.
Για τη καθημερινή λειτουργία της σχολικής μονάδας μπορείτε να ενημερώνεστε και από την ιστοσελίδα του σχολείου 2dim-pefkis.att.sch.gr