2024 Ολυμπιακή χρονιά

Το 2024 είναι Ολυμπιακή Χρονιά, η οποία κορυφώνεται με τους 33ους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες και τους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ Δημοτικού μέσα από βιωματικές δράσεις είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τις αξίες του Ολυμπισμού, τις οποίες και αποτύπωσαν στο χαρτί δημιουργώντας κολάζ, ζωγραφιές και κόμικς!

Οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής

Χατζάκης Προκόπης

Τσούκα Αλεξάνδρα

Ανακοίνωση Δήμου Λυκόβρυσης Πεύκης για τον καύσωνα

Κλιματιζόμενες αίθουσες κατά τις ημέρες του καύσωνα

Ενημερώνουμε ότι λόγω του επικείμενου καύσωνα, θα λειτουργήσουν από σήμερα στον Δήμο μας κλιματιζόμενες αίθουσες.

Πιο συγκεκριμένα θα παραμείνουν ανοικτά τα ΚΑΠΗ του Δήμου μας: τα ΚΑΠΗ ΠΕΥΚΗΣ (Πατριάρχου Γρηγορίου Ε’ 15, Πεύκη), τα ΚΑΠΗ ΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ (Ν.Φυρογένη 4, Λυκόβρυση) και η αίθουσα «Μανόλης Αναγνωστάκης» (Χρυσοστόμου Σμύρνης & Ρήγα Φεραίου) από 7:00 ως 20:00 τις ημέρες Τρίτη 11/06, Τετάρτη 12/06, Πέμπτη 13/06 και Παρασκευή 14/06.

ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ

«Πότε πέρασε η ώρα και χτύπησε το κουδούνι;» Και κάπως έτσι πέρασαν και τα χρόνια σε αυτό το σχολείο!….. Την Τετάρτη 12 Ιουνίου στις 6 το απόγευμα οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄τάξης αποχαιρετούν το αγαπημένο τους Δημοτικό Σχολείο μέσα από “Ένα Ταξίδι γεμάτο αναμνήσεις”!!!

ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Τη φετινή σχολική χρονιά οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄τάξης παρακολούθησαν πρόγραμμα μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο από την Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ) η οποία αποτελεί έναν καινοτόμο θεσμό του εκπαιδευτικού συστήματος. Η  κ. Φωτεινή Λοΐζου-Ψυχολόγος  και η κ. Νατάσα Σοφιανίδου – Κοινωνική Λειτουργός επισκέπτονταν  την τάξη μας κάθε Πέμπτη εφαρμόζοντας καινοτόμο πρόγραμμα δράσεων με στόχο την ομαλή μετάβαση των μαθητών/τριών από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο η οποία θεωρείται μια σημαντική και αξιοσημείωτη αλλαγή στη ζωή των παιδιών καθώς αφορά στη μετάβαση από το “γνωστό” στο “άγνωστο”. Η παρουσία τους και το έργο τους έθεσαν γερές βάσεις για την ομαλή πορεία των παιδιών από την παιδική ηλικία στην εφηβική. Σας ευχαριστούμε θερμά για την πολύτιμη στήριξή σας καθώς  για πολλούς μαθητές  η μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο συνοδεύεται από ανάμεικτα συναισθήματα και προσδοκίες για το μέλλον αλλά και με ανησυχίες για το νέο σχολικό περιβάλλον.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΕΛΑΜΒΑΝΕ:

• ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Οι μαθητές/τριες επισκέφτηκαν το 2ο Γυμνάσιο Πεύκης όπου είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν τους χώρους του Γυμνασίου και να συζητήσουν με τη Διευθύντρια του σχολείου κ.Μαζιώτη τις κυριότερες παραμέτρους που προσδιορίζουν το κρίσιμο στάδιο της μετάβασης από την ΠΕ στην ΔΕ και είναι οι εξής:

(α) περισσότεροι καθηγητές,

(β) νέα γνωστικά αντικείμενα,

(γ) πιο απαιτητικές εργασίες,

(δ) γραπτές εξετάσεις προαγωγής,

(ε) νέα κλίμακα βαθμολόγησης,

(στ) περιστατικά σχολικού εκφοβισμού

(ζ) θεσμικές κυρώσεις και όριο απουσιών και

(η) διαφορετικός τρόπος διδασκαλίας των καθηγητών

• ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΤΑΞΗΣ

Οι μαθητές/τριες έφτιαξαν σε χαρτόνι το “Συμβόλαιο της τάξης”. Κάθε μαθητής/τρια έγραφε μια λέξη που θα βοηθούσε στην αρμονική συνύπαρξη όλων των μαθητών/τριών. Τέλος, όλοι οι συμμετέχοντες «σφράγισαν» το «συμβόλαιο» με την υπογραφή τους.

• ΟΜΑΔΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ
  • Ας ετοιμάσουμε τις βαλίτσες μας για το Γυμνάσιο!!!

(Φωτογραφίες: κ. Φωτεινή Λοΐζου-Ψυχολόγος  και η κ. Νατάσα Σοφιανίδου – Κοινωνική Λειτουργός)

Σας ευχαριστούμε θερμά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

η εκπαιδευτικός της ΣΤ2 τάξης Χρύσα Κοκορίκου

ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΠΕΥΚΗΣ

Οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄τάξης με τις εκπαιδευτικούς τους κ. Χρύσα Κοκορίκου και κ. Αμαλία Παναγιωτοπούλου, καθώς και τον Διευθυντή του Σχολείου κ.Κωνσταντίνο Καβρουματζή παρευρέθησαν στο 44ο Φεστιβάλ Παιδιού την Παρασκευή, 31 Μαΐου 2024, στις 6.30 μ.μ. όπου και βραβεύτηκαν για τη συμμετοχή τους στον Διαγωνισμό Σεναρίου της Κινηματογραφικής Λέσχης Πεύκης. Και τα 3 βραβεία τα κέρδισε το σχολείο μας από τη συμμετοχή των μαθητών/τριών της ΣΤ΄τάξης! Τιμητικοί έπαινοι δόθηκαν σε όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή τους!!! ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!

Η Κινηματογραφική Λέσχη Πεύκης συνεχίζοντας την προσπάθειά της να διαδώσει την Έβδομη Τέχνη σε μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης διοργάνωσε διαγωνισμό σεναρίου με θέμα:  «Πώς φαντάζεσαι τον κόσμο που θέλεις να ζήσεις;».Πρόκειται για ακόμα μία πρωτοβουλία η οποία έγινε σε συνεργασία με επαγγελματίες του χώρου του Κινηματογράφου. Οι μαθητές των Δημοτικών Σχολείων της πόλης μας, κλήθηκαν να γράψουν τη δική τους ιδέα για σενάριο , δηλώνοντας συμμετοχή στον διαγωνισμό σεναρίου. Ο διαγωνισμός αυτός έχει σκοπό να επαναπροσδιορίσει την σχέση του ανθρώπου με το περιβάλλον του, καθώς επίσης να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά που είναι το μέλλον του πλανήτη μας και οι διαμορφωτές του. Τα σενάρια που επιλέγησαν θα αποτελέσουν αφετηρία, για να πραγματοποιηθεί ένα Εργαστήρι Σεναρίου και ένα Εργαστήρι Ηχοληψίας και Μουσικής Επένδυσης ώστε στη συνέχεια να δημιουργηθεί μία ταινία μικρού μήκους, η οποία θα ταξιδέψει το Δεκέμβριο του 2024 στο Camera Zizanio, το Διεθνές Φεστιβάλ Ολυμπίας για παιδιά και νέους! Οι καλύτερες συμμετοχές βραβεύτηκαν στο Φεστιβάλ Παιδιού 2024!!!