Ανακοίνωση για το Ολοήμερο Πρόγραμμα 2017-2018/Αίτηση Ολοήμερου Προγράμματος

Δυνάμει του υπ΄ αριθμόν 71858/Δ1/3-5-2017 εγγράφου του ΥΠΠΕΘ, όποιοι γονείς / κηδεμόνες των μαθητών/ τριών επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά, για το σχολικό έτος 2017-18 στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, μπορούν καθημερινά  από 9.00 έως 11.30 να προσέρχονται στο γραφείο της Διεύθυνσης για να παραλάβουν την αίτηση έως και τις 12-06-2017.

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται:

• Μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς ή είναι άνεργοι
  • Μαθητές των οποίων γονείς/κηδεμόνες ανήκων σε ευπαθείς ομάδες, όπως πολύτεκνοι , τρίτεκνοι, μονογονεϊκές οικογένειες, με χρόνιες παθήσεις, ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης
  • Πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε χώρους φιλοξενίας

Απαιτούμενα δικαιολογητικά εγγραφής.

• Βεβαίωση από φορέα εργασίας ότι εργάζονται και οι δύο γονείς
  • Κάρτα ανεργίας
  • Βεβαίωση από τον ασφαλιστικό φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει πληρωθεί για αυτοαπασχολούμενους , ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες.

H φοίτηση των μαθητών του Ολοήμερου Προγράμματος διακόπτεται όταν ο μαθητής συμπληρώσει 15 συνεχόμενες απουσίες οι οποίες δεν δικαιολογούνται από ιατρική γνωμάτευση, όταν ο γονέας κηδεμόνας ζητήσει εγγράφως τη διακοπή φοίτησης, ή όταν ο γονέας /κηδεμόνας δεν επικαιροποιήσει την εγγραφή του μαθητή κατά το 2ο 15νθήμερο του Νοεμβρίου και το 1ο 15νθήμερο του Φεβρουαρίου.

Ρουστάνης Ευάγγελος

Αίτηση Ολοήμερου Προγράμματος 2017-20