Πρόγραμμα “Διαφορετικότητα” από τα ΚΕΔΔΥ

imagesΤην ανάγκη συμμετοχής όλων ανεξαιρέτως των μαθητών στις δράσεις του σχολείου με αποδοχή και σεβασμό κάθε ξεχωριστής προσωπικότητας ανέδειξε το βιωματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Διαφορετικότητα» που διοργανώνεται από τα ΚΕΔΔΥ Β? Αθήνας και παρακολούθησαν οι μαθητές του ΣΤ3 τη Δευτέρα, 22/2/2016.

Το πρόγραμμα εστίασε στην ενσυναίσθηση, δηλαδή στην ικανότητά μας να αντιληφθούμε τα δικά μας συναισθήματα και των άλλων.

Η ενσυναίσθηση, ως δυνατότητα αντίληψης του εσωτερικού πλαισίου αναφοράς του άλλου με τα συναισθηματικά στοιχεία που υπάρχουν σ? αυτό, μας βοηθά να τον νοιαστούμε, να τον κατανοήσουμε, να τον αποδεχτούμε, να συνεργαστούμε και να συνδημιουργήσουμε.

Στο πλαίσιο αυτό, η βιωματική μάθηση αξιοποίησε τα βιώματα των μαθητών, τους ενθάρρυνε να συμμετέχουν ενεργητικά, τους προέτρεψε σε νέες ανακαλύψεις και ενεργοποίησε τη φαντασία τους.

Ευχαριστούμε το Σύλλογο Γονέων του σχολείου μας  που μας ενημέρωσε για τη διεξαγωγή του εν λόγω προγράμματος.