Ανακοίνωση

Οι ψείρες είναι συχνό φαινόμενο στις παιδικές ηλικίες και παρατηρείται μεγάλη έξαρση ιδίως στην αρχή κάθε σχολικής χρονιάς.

Επειδή  και στο σχολείο άρχισε να εμφανίζεται το φαινόμενο αυτό, απλά έχετε το νου σας και αν δείτε το παιδί σας να ξύνει επίμονα το κεφάλι του κάντε έναν έλεγχο, που είναι πολύ απλός. Χτενίστε το κεφάλι με μια ειδική λεπτή χτένα. Σε περίπτωση που διαπιστώσετε την εμφάνιση κόνιδας ή ψείρας  ένα ειδικό σαμπουάν από το φαρμακείο μπορεί εύκολα και γρήγορα να λύσει το πρόβλημα.
Υ.Γ

Υπενθυμίζεται πως στο σχολείο δεν επιτρέπεται οι μαθητές να φέρουν μαζί τους τάπες ή χαρτάκια για τους προφανείς λόγους. Θα ήθελα όλοι να συμβάλλουμε, ώστε αυτό το φαινόμενο που άρχισε να παρατηρείται, να σταματήσει.