Εγγραφές μαθητών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2018-2019 – Λήξη διδασκαλίας μαθημάτων 2017-18

Οι αιτήσεις για εγγραφές μαθητών/τριών στην Α’ τάξη που γεννήθηκαν από: 01-01-2012 έως 31-12-2012 θα πραγματοποιούνται
από 02-05-2018 έως και 18-05-2018 κατά τις ώρες 08.30 – 12.30

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου  είναι:
1.    Βιβλιάριο Υγείας Παιδιού για έλεγχο των προβλεπόμενων εμβολίων
2.    Aτομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) το οποίο χορηγείται από το σχολείο.
3.    Αποδεικτικό στοιχείο της διεύθυνσης κατοικίας (αποκλειστικά λογαριασμός ΔΕΗ ή συμβόλαιο ενοικίασης/αγοράς θεωρημένο από τη Δ.Ο.Υ.) Τονίζεται ότι στο σχολείο εγγράφονται αποκλειστικά και μόνο μαθητές των ορίων της περιφέρειας του.
4.    Βεβαίωση φοίτησης στο Νηπιαγωγείο (Δημόσιο ή Ιδιωτικό).

Δεν απαιτείται η προσκόμιση πιστοποιητικού γέννησης. Αυτό θα ζητηθεί μόνο στην περίπτωση που η ηλεκτρονική αναζήτηση στο Εθνικό Δημοτολόγιο δε δίνει αποτελέσματα.
ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ: ότι η εγγραφή θα γίνει μετά από σχετικό έλεγχο των στοιχείων και θα ολοκληρωθεί ως τις 20 Ιουνίου.

Για περισσότερες πληροφορίες κατεβάστε το σχετικό έγγραφο.

Επίσης κατεβάστε εδώ το ατομικό δελτίο υγείας μαθητή που θα πρέπει να προσκομιστεί μαζί με τα υπόλοιπα έγγραφα για κάθε νέο μαθητή.

Κωνσταντίνος Καβρουματζής